Masaj Terapi

Masaj Terapi hasta kişinin ya da yorgun bir organın rehabilitasyonu, yani yeniden eski durumuna dönebilmesi için organizmanın tümü üzerine tatbik edilen sistemli ve belirli mekanik enerji ile derinlerde anatomik, fizyolojik, fonksiyonel en yüksek tesir meydana getiren manipülasyonlar topluluğudur.

İlk insan, acıyan ve ağrıyan yerini ovmakla acı ve ağrısının geçtiğini anladığı günden beri masaj tatbik edilmektedir. İnsanoğlu ile birlikte başladığına inandığımız romatizma gibi hastalıklarda, masajın ağrıları dindiren aktif ve pasif müdahaleler ile hastalığı rehabilite edici etkisini anlaması ile ayrı bir değer taşımaktadır.

RTM sisteminde Masaj Terapi, Regeneration aşamasında yer alır. Tedavi triadında ise, sistemlerin desteklenmesi süreçlerinde görevlidir. Cisim bedeni, kanal bedeni ve elektriksel beden yapıları üzerinde etkilidir. RTM sisteminde Masaj Terapi uygulamalarıyla, cisim bedeninde hücre yenilenmelerinin hızlanması, hasarlı dokunun tamiratı, kan dolaşımının hızlanması, dolaşım sisteminin ve kas/iskelet sisteminin desteklenmesi, akupunktur noktaları üzerine yapılan baskılarla meridyenlerde var olan düzensizliklerin giderilmesi ve “qi” enerjisinin sorunsuz şekilde bedende dolaşması, fascia üzerine etkisiyle elektriksel bedende var olan düzensizliklerin giderilmesi hedeflenir.