Osteopati

Osteopati; elle yapılan ayarlamaları, miyofasiyal salınımını, kas dokusunu ve kemiklerin diğer fiziksel manipülasyonunu vurgulayan bir tedavi tekniğidir.

Osteopati pratisyenlerine, osteopat denir. Osteopati kelimesinin kökeni 'kemik' anlamına gelen 'osteo'ya dayanır. Her ne kadar bu anlamıyla osteopati denilince kemik sorunlarına şifa getirmek, sırt ve ense ağrılarını dindirmek amacıyla yapılan uygulamalar anlaşılsa da, bu bilimin uygulandığı alanlar tahmin edildiğinden çok daha fazladır.

Eski bir Çin masaj tekniği olan 'manipülasyon' tedavisi, aslında osteopati, şiatsu, şiropraktik gibi bazı tekniklere verilen genel isimdir. Manipülatif tedaviyle boyun ve bel fıtıkları, kas spazmları, ensedeki problemlerden kaynaklanan baş ağrıları, omurga kilitlenmeleri ilaçsız ve ameliyatsız olarak tedavi edilebilmektedir. Hatta manipülatif tedavinin bazı bağırsak ve mide rahatsızlıklarında da başarılı sonuç verdiği görülür.

RTM sisteminde Osteopati, Regeneration aşamasında yer alır. Tedavi triadında ise, sistemlerin desteklenmesi süreçlerinde yer alır. Cisim bedeni ve elektriksel beden yapıları üzerinde görevlidir. RTM sisteminde Osteopati uygulamalarıyla, cisim bedeninde hücre yenilenmelerinin hızlanması, hasarlı dokunun tamiratı, kan dolaşımının hızlanması, dolaşım sisteminin ve kas/iskelet sisteminin desteklenmesi, fascia üzerine etkisiyle elektriksel bedende var olan düzensizliklerin giderilmesi hedeflenir.