Refleksoloji

Refleksoloji bir çeşit masaj tekniğidir. Fakat bu teknikteki temel mantık, ayakların vücudun aynası olduğu öğretisine dayanır.

Refleksoloji'ye göre ayaklar insan vücudunu temsil eder ve her nokta vücutta bir bölgeye karşılık gelir. Bu bölgelerin masaj yoluyla uyarılması ile vücudun buna gereken tepkiyi verdiği inancı ile temellenir. Belirli noktalara kişinin verdiği tepki ile bu temsil edilen bölgedeki problem saptanmaya çalışılır ve gerekli manipülasyonlar ile bu bölgedeki sorun giderilmeye çalışılır. Refleksoloji bir tür denge masajıdır ve kişinin kendisini fiziksel, duygusal ve ruhsal bakımdan iyi hissetmesini sağlar. Kişiye doğal dengesini kazandırır.

RTM sisteminde Refleksoloji, Regeneration aşamasında yer alır. Tedavi triadında ise, sistemlerin desteklenmesi süreçlerinde görevlidir. Cisim bedeni ve kanal beden yapıları üzerinde etkilidir. RTM sisteminde Refleksoloji uygulamalarıyla, cisim bedeninde hücre yenilenmelerinin hızlanması, hasarlı dokunun tamiratı, kan dolaşımının hızlanması, dolaşım sisteminin ve kas/iskelet sisteminin desteklenmesi, akupunktur noktaları üzerine yapılan baskılarla meridyenlerde var olan düzensizliklerin giderilmesi ve “qi” enerjisinin sorunsuz şekilde bedende dolaşması hedeflenir.