RTM Sisteminde Anamnez

Anamnez; doktorun ya da bir sağlık profesyonelinin hastaya teşhis koymak amaçlı sorduğu sorular sonucu elde ettiği hastalık öyküsüdür.

Hastanın mevcut ya da geçmiş hastalıkları hakkında, kendisinden ya da bir yakınından alınan bilgilerin belirlenmiş formatta, rapor haline getirilmiş halidir. Anamnez, hastalığın teşhisinde en önemli adımların başında gelir. Anamnez soruları belirli bir düzen çerçevesinde hastalara yönlendirilir. Doğru alınan, profesyonelce sistematize edilen ve tatbik edilen Anamnez, hasta-doktor ilişkisini güçlendirir, hastanın tedaviye güvenini yükseltir ve tedavinin başarısını arttırır.

RTM sisteminde Anamnez, tamamıyla kendine has bir aşamadır. Hastanın soy geçmişi, hastalık geçmişi, şikayetleri, şikayet süreleri, şikayet şiddeti detaylı şekilde sorgulanır ve rapor edilir. Hastaya yöneltilen sorular beden işleyiş sistemleri üzerinden gider. Sorular detaylı şekilde hastaya yöneltilir. Hastanın soruyu anladığından ve sorulan soruya yönelik cevap verdiğinden emin olunduktan sonra form doldurulur. Hastanın sorulan sorulara içtenlikle cevap vermesi için samimi yaklaşıma özen gösterilmelidir. Hastanın cevapları rahat bir biçimde verebilmesi için birebir görüşme yapılması öncelikli tercih olmalıdır.