Akupunktur Tedavisi

RTM Sisteminde Akupunktur Regeneration aşamasında görev alır. Tedavi triadında Sistemlerin Desteklenmesi süreçlerinde yer alır. RTM Sisteminde Akupunktur uygulamalarıyla bedendeki “qi” enerjisinin sorunsuz şekilde tüm meridyenlerde dolaşması hedeflenir. Elektriksel Bedende ise “qi” enerjisinin dolaşımıyla Fascia organizasyonuna yardımcı olarak elektriksel vücut potansiyelini koordine eder.

Akupunktur nedir?

Akupunktur kelimesi Latince iğne anlamındaki “acus” ve batırmak anlamındaki “punctio” sözcüklerinin birleşmesinden oluşmuştur. Akupunktur uygulaması, çok ince uçlu, özel iğnelerin cilt üzerindeki belirli noktalara batırılmasıyla bu noktaların uyarılması prensibine dayanmaktadır. Binlerce yıldır çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde faydalanılan bir yöntemdir.

Akupunktur nasıl etki eder?

Akupunktur uygulamasının etki mekanizması henüz tam olarak çözülebilmiş değildir. Ancak yapılan çalışmalara göre akupunkturun mutluluk hormonları olarak da bilinen, serotonin ve endorfin salınımını arttırdığı görülmüştür. Bu maddelerin salınımının artması, ağrıya karşı etkili olmakla beraber pozitif ruh halini de desteklemektedir.

Akupunktur uygulamasının sırt ve eklem sorunlarından kaynaklanan ağrılara karşı etkili olduğunu gösteren bazı deneysel çalışmalar mevcuttur. Amerika’da gerçekleştirilen plasebo kontrollü bir çalışma, akupunkturun plaseboya kıyasla kronik ağrılar üzerinde daha iyi bir etkisi olduğunu göstermiştir. Yapılan araştırmalara dayanarak akupunktur uygulamasının tedavideki etki mekanizmalarının aşağıdaki şekillerde olduğu düşünülmektedir.

 • Sinir sistemine etki ederek (Endorfinler, endojen ağrı giderici maddeler)
 • Hormonlara etki ederek
 • Kan damarlarını aktive ederek
 • Bağışıklığı güçlendirmeye etki ederek
 • Kasların gevşetilmesine etki ederek

Akupunktur tedavisi nasıl yapılır?

Akupunktur tedavisinde tek kullanımlık, steril ve özel yapıdaki ince iğneler kullanılmaktadır. İğnelerin batırılacağı noktalar tedavisi hedeflenen rahatsızlığa özel olarak planlanır. Akupunktur noktaları cildin 2 mm – 4 cm kadar derinliğinde bulunur ve bu derinlik vücudun neresinde bulunduklarına göre değişiklik gösterir.

Sadece iğnelerin giriş anında olmak üzere, hafif bir ağrı ya da acı hissedilebilir. Sonrasında uygulama yapılan bölgelerde hafif bir sıcaklık hissi yayılabilir. Genellikle iğnelerin ciltte kalma süresi ortalama 20-30 dakikadır. Hedeflenen etkileri sağlayabilmek için özel stimülasyon (tetikleme, uyarım) teknikleri kullanılır. Örneğin iğneler ısıtılabilir, hareket ettirilebilir ya da bilinçaltı uyarma akımıyla uyarılabilir.

Akupunkturun faydaları

Binlerce yıldır bir çok hastalığın tedavisi için başvurulan akupunktur yöntemi, günümüzde tamamlayıcı tıp kategorisinde bilimsel tıp tarafından da kabul görmektedir.

 • Ağrıların ilaçsız olarak giderilmesine destek olur.
 • Kronik ve akut hastalıkların tedavisine ilave katkı sağlar ve iyileşmeyi hızlandırır.
 • Bağışıklığın güçlenmesinde ve hastalıklara karşı korunmakta etkilidir.
 • Zihinsel ve ruhsal açıdan hastaların daha iyi hissetmelerini sağlar.
 • Kilo vermeye yardımcı olabilmektedir.
 • Sigara bağımlılığı tedavilerinde ilave destek sağlamaktadır.
 • Akupunktur noktaları

1991 yılında Dünya Sağlık Örgütü insan vücudunda 361 akupunktur noktasını tanımlayan bir rapor hazırlamıştır. Günümüzde ise, akupunktur noktaları batılı uzmanlar tarafından kasları, bağ dokusunu ve sinirleri uyaracak olan noktalar olarak görülmektedir.

Akupunkturun temelini aldığı geleneksel Çin tıbbına göre; enerji veya yaşam gücü akışını vücudumuzda bulunan belli meridyenlerden, yollardan akmaktadır ve akupunktur bu akıştaki dengelemeyi sağlayan bir yöntemdir. Bu nedenle vücuttaki meridyenler boyunca belli noktalara iğneler batırılarak enerji akışı yeniden dengelenmeye çalışılır.

Akupunktur felsefesine göre vücutta binlerce akupunktur noktası vardır ve her biri farklı bölgeleri, organları ya da vücut sistemlerini etkilemektedir. Modern tıpta yapılan BT taramaları sonucunda geleneksel akupunktur noktalarının vücutta bulunan mikro-damar kümelenme noktaları ile kesiştiği tespit edilmiştir.

Kimler Akupunktur Yapabilir?

1991 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan Akupunktur Tedavi Yönetmeliği’ne göre, Akupunktur Üst Komisyonu izniyle açılan eğitim kurslarını başarıyla tamamlayıp sertifika alan tıp doktorları ve yönetmelik hükümlerine uymak ve sadece kendi alanlarında kullanmak kaydıyla diş hekimleri akupunktur uygulayabilir.

Kaç çeşit akupunktur vardır?

İki çeşit akupunktur uygulaması vardır.

Vücut akupunkturu

Vücut üzerinde pek çok noktaya yapılan uygulamayla sinirler uyarılarak burada oluşan sinyaller beyne iletilmektedir. Sinyaller beyin tarafından değerlendirilerek ilgili organa yanıt ulaştırılır. Böylece hedeflenen bölgelerde enerji dengesi sağlanır. Baş, boyun, sırt, kollar, bacaklar, eller ve ayaklar üzerinde uygulama yapılabilmektedir.

Kulak akupunkturu

Kulak akupunktur felsefesinde vücudun aynası olarak görülen en önemli bölgedir ve üzerinde her organa ait bir akupunktur noktası bulunduğu düşünülmektedir.. Bu nedenle akupunktur tedavisinde tek başına ya da vücut ile beraber kulakta bulunan akupunktur noktalarından faydalanılır.

Akupunktur teknikleri

Konvansiyonel

Akupunktur uygulamaları arasında en yaygın olarak kullanılan yöntem konvansiyonel akupunkturdur. Uygulamalar sterilize edilmiş olan tek kullanımlık çeşitli genişlik ve uzunluktaki özel iğnelerin vücuttaki çeşitli akupunktur noktalarına yerleştirilmesi ile yapılır. İğneler yaklaşık olarak 20-30 dakika süreyle ciltte tutulur.

Akupresür

Akupresür yöntemi, akupunktur noktalarına parmaklarla masaj yapılarak uygulanan bir tedavi prosedürüdür. Böylelikle bölgede toplanan enerji yoğunluğunun dağıtılması sağlanır. İlgili noktalarla bağlantısı olduğu düşünülen organların bu yolla rahatlatılması hedeflenir.

Lazer Akupunktur

Lazer akupunkturda belli noktalara akupunktur iğnesi yerine lazer ışığı darbesiyle ulaşılıp uyarım gerçekleştirilir. Özellikle iğneden tedirgin olan kişiler için uygun olan ağrısız ve hafif bir yöntemdir.

Moksibüsyon

Moksibüsyon uzak doğuda sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Pelin isimli bitki yakılarak, vücuttaki akupunktur noktalarının üstünde tutulur ve bu noktalardaki derinin ısıtılması yoluyla uyarım sağlanır.

Elektro Akupunktur

Vücuttaki ya da kulaktaki akupunktur noktalarına iğneler takılır ve bu iğnelerin uçlarına elektrik akımı verilir. Elektro akupunktur yönteminin diğerlerine göre daha etkili yönünde bir görüş olsa da, henüz bunu ispatlayan bilimsel veriler elde edilmemiştir.

Akupunktur hangi hastaların tedavisinde kullanılır?

Dünya Sağlık Örgütü tarafından akupunktur uygulanabilecek olan 40 hastalık tanımlamıştır. Akupunktur uygulamasının alerjik astım, saman nezlesi, menstrüel kramplar, tenisçi dirseği ve işlevsel mide/bağırsak sorunları gibi birçok yaygın hastalığın tedavisinde yardımcı olabileceği yönünde kanıtlar mevcuttur. Akupunktur ile tedavi edilebilecek pek çok rahatsızlık mevcut olsa da başlıcaları aşağıda listelenmiştir.

 • Migren ve baş ağrısı
 • Kilo verme ya da kilo alma
 • Sindirim sistemi rahatsızlıkları
 • Bulantı ve kusma
 • Alerjiler ve bağlı rahatsızlıklar
 • Psikolojik rahatsızlıklar
 • Solunum yolu hastalıkları
 • Sırt ve omuz ağrıları
 • Romatizmal şikayetler
 • Kas ve eklem ağrıları
 • Kadın hastalıkları
 • Doğumu kolaylaştırma
 • Sigarayı bırakma
 • Esansiyel hipertansiyon

Akupunktur ile ağrı tedavisi

Son yıllarda yapılan birçok çalışma akupunktur uygulamasının belirli ağrı çeşitlerinin tedavisinde etkili olabileceğini göstermiştir. Akupunkturun özellikle baş ağrıları, sırt, boyun, diz ve osteoartrit ağrılarına karşı, ağrıyı yönetebilme yeteneği üzerine birçok araştırma gerçekleştirilmiştir.

Almanya’da gerçekleştirilen geniş çaplı bir çalışma, diz osteoartritine bağlı ağrı, sırt ağrısı ve baş ağrısı şikayetlerine karşı akupunkturun önemli ölçüde fayda sağladığı göstermiştir. Yine aynı araştırmaya göre gerilim tipi baş ağrılarında, akupunktur tedavisinin ağrılı günlerin sayısını % 50 oranında azaltmaya destek olduğu saptanmıştır.

Akupunktur ile zayıflama

Kilo kaybı için akupunktur tedavisinin etkili olduğu düşünülmektedir. Ancak doğru bir beslenme planı ve egzersiz olmadan sadece akupunkturla kilo vermek mümkün değildir. Bu sebeple düzenli egzersizler ve diyetle birlikte uygulanmalıdır.

Akupunktur tedavisinin vücuttaki enerji akışını etkileyerek aşağıda örneklenen çeşitli mekanizmalar ile zayıflamaya yardımcı olduğu düşünülmektedir.

 • Metabolizma hızını arttırmak
 • İştah seviyesini azaltmak
 • Beyinde bulunan açlık merkezini baskılamak
 • Stresi yönetebilmek ve azaltmak

Geleneksel Çin tıbbının öğretilerine göre vücuttaki dengesizlikler kilo almaya neden olur. Bu dengesizlikler özellikle böbrek, dalak, karaciğer, tiroid bezi veya hormonal fonksiyon bozukluğundan kaynaklanır. Bundan dolayı kilo verebilmek için, vücudun genellikle bu alanlarına etki edecek akupunktur tedavileri uygulanır.

Akupunktur felsefesine göre kulakta vücuttaki tüm organları uyaran noktalar bulunur. Dolayısıyla kilo vermek için de en önemli akupunktur noktaları kulaktadır. Diğer yandan kulak ve beyin arasındaki mesafe kısa olduğundan dolayı da buradaki akupunktur noktaları çok daha etkilidir.

Vücutta yağ birikimlerinin oluştuğu yerlere göre kulakta bulunan akupunktur noktaları uyarılır. Gastrointestinal sorunlar, sırt ağrısı, diz eklemi osteoartriti, gibi eşlik eden belirtiler varsa göz önünde bulundurularak tedavi planına dahil edilir. Sonuçların kalıcılığını sağlamak hedeflendiğinden, kişideki semptomlara bağlı olarak, iğneler kulaktaki noktalarda 10 güne kadar kalabilmektedir. Kulaktaki akupunktur uygulamasının bazı etkileri aşağıdaki gibidir.

 • Açlık hissinde azalma
 • Daha çabuk doyma
 • Metabolizmayı hızlandırma
 • Yağ yakımını hızlandırma
 • Toksinlerin vücuttan atılması
 • Aşırı yemenin engellenmesi
 • Açlık krizi hissini yok etme
 • Daha sakin, dengeli ve aktif hissetme

Fazla kilo almanın temel sebebi olan, beslenme alışkanlıklarındaki hataların düzeltilmesi sabır ve istikrar gerektirir. Akupunktur sağlıklı ve dengeli bir diyete uyum sağlamak için kişiye önemli kolaylıklar sağlar. Akupunktur tedavisi sayesinde, diyet süresince meydana gelen ve zamanla diyeti bırakmaya sebep olabilen mide sorunları, halsizlik, baş ağrısı ve psikolojik sorunlar gibi belirtiler kontrol altına alınabilmektedir.

Akupunktur vücutta mutluluk hormonu olarak da bilinen, serotonin ve endorfin seviyelerini arttırıp, noradrenalin seviyesini düşürerek, yemek yenmediğinde de mutlu olmayı sağlar. Ayrıca metabolizmayı hızlandırması sayesinde, normalin üstünde kalori yakılacağından, daha hızlı kilo verilebilir.

Akupunktur tedavisi uygun bir egzersiz planı ve dengeli bir beslenme programı ile beraber uygulandığında, çok daha hızlı ve ayrıca kalıcı sonuçlar elde edilmesi sağlanır. Bu koşullarda, akupunkturun mide asidini azaltması, sindirimi düzenlemesi, insülin ve diğer hormonları dengelemesi, metabolizmayı hızlandırması, ruhsal dengeye destek olması sayesinde 2 ay kadar bir sürede mevcut kiloların yaklaşık %10 ila 15’inden sağlıklı şekilde kurtulmak mümkündür.

Akupunktur ile sigara bırakma

Akupunkturun sigarayı bırakma ile ilgili olarak Dünya Sağlık Örgütü’nün kabul ettiği en başarılı yöntemlerden biri olduğu belirtilmiştir. Akupunktur tedavisi serotonin ve endorfin salgılanmasını sağlayarak vücuttaki nikotin isteğinin ortadan kalkmasına yol açmaktadır.

Kulakta bulunan refleks noktalarına takılan akupunktur iğneleri ya da uygulanan lazer akupunktur beyinde endorfin sağlayan reseptörleri uyararak endorfinlerin salınmasını sağlar. Bu da nikotin alınmadığı zamanlarda kişinin yoksunluk krizi yaşamamasına ve ayrıca gerginlik, yorgunluk, dilde ve başta uyuşma, konsantrasyon eksikliği, baş ağrısı, ishal, kabızlık ya da iştah artışı gibi belirtileri yaşamamasına yardımcı olur.

Akupunktur uygulaması ile salgılanması sağlanan serotonin ve endorfin sayesinde hem nikotin ihtiyacının ortadan kalkması, hem de özellikle sigarayı bırakmada en kritik dönem olarak kabul edilen ilk 3 günün konforlu geçirmesi mümkündür. Sonrasında ihtiyaç duyulacak olan seans sayısı ise kişiden kişiye değişebilmektedir.

Akupunkturun yan etkileri var mı?

Steril şartlarda ve doğru noktalara uygulanan akupunkturun önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Tedavi sonrasında vücutta endorfin seviyesini artacağı için kişide hafif bir gevşeme hissi oluşabilmektedir. Çok nadir de olsa bazı kişilerde iğne giriş yerlerinde hafif bir ağrı hissi meydana gelebilir.

Dünyada Akupunktur

Akupunktur Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından onay görmüş olan etkili ve bilimsel bir tedavi yöntemi olup, uzak doğu ülkelerinin yanı sıra, İngiltere, Fransa, Avusturya, Almanya gibi Avrupa ülkelerinde ve Amerika’da da başarıyla uygulanmaktadır. Çin, Japonya, Taiwan ve Kore`de genelde ilk tedavi olarak faydalanılmaktadır. Batı dünyasında ve Amerikada 1970`lerin sonuna doğru akupunktur ile tedavi metodu popülerlik kazanmaya başlamıştır.

İngiltere’de bulunan Cambridge Üniversitesi’nden Prof. Felixma, akupunktur tedavisi ile hormonal bozukluklarda ve kadın hastalıklarında % 85-90′ a varan oranlarda başarılı sonuçlar alındığını istatistiki olarak ispat etmiştir. Avrupa’da akupunktur eğitimi veren 242 okul mevcuttur. Batı ülkelerinin birçoğunda akupunktur ve alternatif tedavi kürsüleri bulunmaktadır.

Örneğin Amerika’da 10’dan fazla Akupunktur Akademi Merkezi bulunmaktadır. Almanya’da ise akupunktur tedavisi uygulayan 16 bin doktor mevcuttur. Batı ülkelerindeki resmi ve özel ve sigorta kuruluşları, akupunktur tedavi yöntemini kabul ederek, tedavi ücretlerini karşılamaya başlamışlardır.

Akupunkturun Tarihi

Bazı kaynaklara göre akupunktur Çinliler ve Uygur Türkleri tarafından 5000 yıldır uygulanmaktadır. Akupunktur tedavisinin Çin tarihin yazılı döneminden daha eskiye dayandığı öne sürülmektedir. M.Ö.206-M.S.220 yılları arasındaki Han Hanedanlığı döneminde yazılmış olan Shuo Wen Jie Za adlı kitapta akupunktur iğnelerinin kullanımından çok daha önce Bian adlı keskin kenarlı taşların kullanılmakta olduğu belirtilmiştir. Sonrasında bu taşlarının yerine kemikten ya da bambudan yapılan iğneler kullanılmaya başlanmıştır. M.Ö. 16. – 11.yüzyıl arasındaki Shang Hanedanlığı zamanında ise bronz iğne kullanımı ortaya çıkmış ve metal iğne kullanılması önem kazanmıştır.

Akupunktur uygulanması ile ilgili en geniş çaplı ilk bilgilere M.Ö. 475-221’deki Çin’de Savaşan Eyaletler Döneminde kaleme alınan Dahiliyenin Klasiği-Huangdi (Huangdi Nei Jing) adlı tıbbi kitapta rastlanmaktadır. Bu eserde hem kadim dönemden aktarılan bilgilere hem de o yazıldığı dönemde uygulanan tekniklere yer verilmiştir.

M.S.265-420 yılları arasındaki Doğu ve Batı Tsin Hanedanlıkları döneminden, M.S.420-589 arasındaki Güney ve Kuzey Hanedanlıkları dönemine kadar akupunktur uygulamaları gelişerek yaygınlaşmıştır. Akupunktur için kullanılan meridyen noktalarının adları ve tam yerleri, bu dönemde yazılan Zhen Jiu Jia Yi Jing isimli kitapta belirtilmiş ve ayrıca her noktanın özellikleri ve diğerleriyle ilişkisi de anlatılmıştır.

Akupunktur tedavisi için en önemli katkı Wang Wei-yi’nin yazdığı Tong Jen Shu Xue Zhen Jiu Tu Jing adlı kitapla sağlanmıştır. Kitapta akupunktur noktaları ile ilgili detaylı ayrıntılı açıklamalar yapılmış ve ayrıca insan vücudundaki 657 noktanın yeri tam olarak gösterilmiştir..

Tang Hanedanlığı dönemindeki kraliyet tıp akademisinde akupunkturun ders olarak öğretilmeye başlanmasıyla, bu yöntemin gelişmesinde önemli rolü olan doktorlar yetiştirilmiştir.

Akupunkturun batı ülkelerine tanıtılması ilk olarak Dabry (1853) ve Morant (1927) tarafından sağlanmıştır. Günümüzde tüm ülkelerde WHO (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından da kabul edilmiş olan 150’den fazla rahatsızlığın tedavisinde akupunktur uygulanmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Akupunktur tedavisine giderken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Akupunktur tedavisi öncesinde çok aç ya da çok tok olunmaması, alkol alınmaması ve mümkünse yorgun gelinmemesi gereklidir. Uygulama öncesi fazla parfüm ve vücut kremi sürülmemesi önerilir. Akupunktur seansından sonra kişinin dinlenmesi, ağır ve yorucu işlerden kaçınması gerekir.

Akupunktur tedavisi ne kadar sürer?

Kronik olmayan ve yeni gelişmiş rahatsızlıklar diğerlerine göre daha kısa sürede tedavi edilir. Çoğunlukla seans sayısı 5-10 arasındadır. Uygun vaka ve yöntem seçimi ile ilk 3 seanstan itibaren iyileşmenin başlaması beklenir. Bazı rahatsızlıklar için seans sürelerini artırıp aralıklı olarak tedaviye devam etmek gerekebilir.

Akupunktur iğneleriyle AIDS, Hepatit B, Hepatit C gibi hastalıklar bulaşır mı?

Akupunktur uygulaması steril ve tek kullanımlık iğnelerle yapılır ve sonrasında bu iğneler atılır. Bu nedenle akupunktur iğneleriyle herhangi bir enfeksiyon bulaşması söz konusu olamaz.

Akupunktur iğnesi acıtır mı?

Akupunktur çok ince ve özel iğnelerle uygulandığı için genel olarak hiçbir acı ya da ağrı hissedilmez. Çok ender olarak bazı kişilerde iğnenin girişi anında hafif ve geçici bir acı hissedilebilir.

Akupunktur seansı ne kadar sürer?

Akupuntur seansının süresi duruma göre 20 dakika ile 60 dakika arasında değişebilir. Seans sıklığı ve sayısı ise kişinin ve rahatsızlığın özelliklerine göre değişecektir.

Akupunkturun zararı var mıdır?

Tecrübeli uzmanlar tarafından uygulandığı takdirde akupunkturun vücuda hiçbir zararı yoktur.

Çocuklarda akupunktur yapılır mı?

Akupunktur tedavisi çocuklar dahil her yaşa uygulanabilir. İğne korkusu olan çocuklar için lazer akupunktur tercih edilebilmektedir.

Akupunktur kimlere uygulanamaz?

Kan pıhtılaşmasında sorun olan, kan sulandırıcı ilaçlar kullanan, kalp pili olan kişiler için akupunktur tedavisi uygun olmayabilir. Erken doğuma yol açabilme ihtimalinden dolayı hamileler için riskli bir uygulamadır.

Akupunktur ile Kuru İğne Tedavisi ne demek?

Akupunktur tedavisinde de kullanılan iğnelerin, kas ve bağ dokuların içindeki tetik noktalara batırılmasıyla uygulanan tedaviye kuru iğne tedavisi denir. Kuru ifadesi Bu esnada steroid, mezoterapi, lokal anestezik gibi herhangi bir ürün uygulanmamasından dolayı kuru ifadesi kullanılmaktadır.

Her ne kadar tedavide akupunktur iğneleri kullanılsa da,aslında farklı bir tedavi yöntemidir. İğneler akupunkturdaki gibi standart noktalara değil, muayene ile belirlenen hastanın şikayetini doğuran kasa batırılır.

Geleneksel Tıp ve Tamamlayıcı tıp ne demek?

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre geleneksel tıp, fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklardan korunma, tanı koyma, iyileştirme ya da tedavi etmenin yanı sıra sağlıklı olma durumunun sürdürülmesinde de faydalanılan, farklı kültürlere has teori, inanç ve deneyimlere dayalı, izahı yapılabilen veya yapılamayan, bilgi, beceri ve uygulamaların bütününe geleneksel tıp denmektedir. Aynı zamanda batı tıbbını destekleyici ve tamamlayıcı metodlardır.

Tamamlayıcı tıp ise, ilave yarar sağladığına inanılan sağlık uygulamalarının, konvansiyonel tıpla birlikte kullanılması sonucu kazandığı anlamdır.

Getat nedir?

Getat’ın açılımı Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp uygulamaları anlamına gelmektedir. Bu alanda usulsüz ve bilgisiz şekilde yapılan uygulamaların engellenmesi amacıyla, 27 Ekim 2014 tarihinde Sağlık Bakanlığı tarafından bu yöntemlerle ilgili hazırlanan yönetmelik resmi gazetede yayınlanmıştır.

Bu yönetmeliğe göre sadece doktorlara ve yalnızca kendi alanında uygulama yapmak şartıyla diş hekimlerine bakanlık tarafından yetki verilmiştir. Yönetmelikte adı geçen uygulamalar ise, Fitoterapi (Bitkilerle Tedavi), Akupunktur, Kupa Terapisi, Sülük Tedavisi , Hipnoz, Ozon Terapi, Mezoterapi, Apiterapi, Proloterapi, Osteopati, Refleksoloji, Homeopati, Kayropraktik, Larva Uygulaması ve Müzik Terapidir.

Akupunktur fiyatları ne kadardır?

Akupunktur tedavisinin seans süreleri ve sıklığı kişinin durumuna, rahatsızlığına, seviyesine, diğer sağlık sorunlarına bağlı olarak değişeceğinden, ücretleri de bu kriterlere göre değişiklik göstermektedir.

Akupunktur kilo aldırır mı?

Kilo verme amaçlı uygulanan akupunktur tedavisi tamamlanmadan bırakılıp, akabinde sağlıksız ve dengesiz bir beslenme düzenine geçildiğinde kilo alınabilir. Tedavi tamamlanıp, beslenme ve egzersiz düzeni uygun şekilde sürdürüldüğünde kilo alınmaz.

Akupunktur uykusuzluğa iyi gelir mi?

Akupunktur tedavisi stres nedeniyle oluşan uykusuzluğa karşı etkili bir yöntemdir. Tedavi sayesinde antistres hormonlarını, özellikle endorfin hormonu salgılanmasını arttırmaktadır. Bu hormonların ağrı kesici etkileri de bulunmaktadır.

Akupunktur iğneleri kaç gün kalır?

Geçici mi, kalıcı mı iğneleme yapılacağına hastanın ihtiyacına göre doktor tarafından karar verilir. Akupunkturda kalıcı iğneler kullanıldığında, kişinin durumuna ve hastalığına bağlı olarak değişmekle beraber 10-15 gün süreyle vücutta kalabilir.

Akupunktur migrene iyi gelir mi?

Yapılan araştırmalara göre, gerek ağrı giderici gerekse ağrıyı önleyici özellikleri sayesinde akupunktur tedavisi migren vakalarında %80’e yakın bir başarı göstermiştir.

Akupunktur kaç yaşında yapılır?

Herhangi başka bir manisi olmayan kişiler için, sınırsız olarak her yaşta akupunktur uygulaması yapılabilmektedir.

Devlet hastanelerinde akupunktur yapılıyor mu?

Geleneksel ve tamamlayıcı tıp tedavisi adı altında devlet hastanelerinde uygulanmaya başlayan hacamat ve akupunktur gibi tedavi yöntemleri SGK kapsamına da girmektedir.

Fizyoterapist akupunktur yapabilir mi?

Günümüzde akupunkturun fizyoterapinin bir parçası olduğu kabul edilmektedir. Fizyoterapistlerin yaklaşık yüzde 15’inin akupunktur uygulama yeterliliği bulunduğu bildirilmiştir.

Akupunktur tedavisi ilk olarak hangi ülkede ortaya çıkmıştır?

Akupunkturun ilk olarak Çinliler tarafından sistematize edildiği ve M.Ö. 200’lerde bu konudaki ilk kitabı yazdıkları bilinmektedir. Bazı kaynaklara göre akupunktur Çinliler ve Uygur Türkleri tarafından 5000 yıldır uygulanmaktadır.

Akupunktur küpesi nedir?

Kulaklara sabitlenen minik iğneler şeklindedir. Akupunktur tedavisinin seanslar arasındaki etkinliğini devam ettirmek için ve özellikle bağımlılık, iştah kesme, taşıt tutması gibi tedavilerde faydalanılır.

İçindekiler

İçeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır. Web sitemizde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.