Kupa Tedavisi (Hacamat)

RTM Sisteminde Kupa Terapisi, Regeneration aşamasında görev alır. Tedavi triadında bedenin temizlenmesi sürecinde yer alır. Fiziksel beden,enerji bedeni ve kimyasal beden üzerinde etkilidir. RTM Sisteminde Kupa Terapi uygulamalarıyla bedende özellikle bağ dokusunda biriken ağır metal ve serbest radikal içeren kanın temizlenmesi hedeflenir. Akupunktur noktaları üzerinde yapılan uygulamalarla etki oluşturulur. Kupa Terapi uygulaması sırasında enerji noktaları da göz önünde alınarak beden yapısının koordinasyonu da hedeflenir.

Kupa Tedavisi (bardak çekme) nedir?

Kupa tedavisi, Hacamat veya bardak çekme gibi isimlerle de anılan kupa tedavisi, bir neşter yardımıyla derinin çizilmesi ve bu bölgenin ısıtılan geniş ağızlı bir bardak ya da kupa ile vakumlanarak kan alınması işlemidir. Kuru kupa tedavisinde ise belirli noktalara sadece vakumlama yapılmakta, çizik yoluyla kan çıkarılmamaktadır.

Kupa Tedavisi nasıl etki eder?

Bedende bulunan enerji kanallarının toksinlerle dolması vücut sistemin faaliyetlerini engeller. Özellikle bahar dönemlerinde yoğunlaşan bu toksinler, kupa tedavisi hacamat ile toksinler boşaltıldığında, kana geçmeleri engellenir. Böylece başta dolaşım sistemi olmak üzere birçok sistemi etkileyerek ilgili organların düzensiz çalışmasına sebep olan toksinlerden arınmış olunur.

Kupa Tedavisi nasıl yapılır?

Tutuşturulmuş bir çubuk bir kupa ya da bardağa sokulup ısıtılır. İçindeki oksijen alınıp, ciltte belirlenen noktaya hızlıca kapatılarak, kupanın soğuması ile bir vakum oluşturulur. Bir diğer yöntemde de cilde kapatılan kupa dışarıdan vakumlanır. Her iki şekilde de kılcal damarlardaki kan akışı hedeflenen bölgeye toplanması ve kanın hava basıncının azaldığı bölgeye hücum etmesi sağlanır. Her iki yöntemin de hedefi derialtı dokusundaki mikrosirkülasyonu sağlamak ve böylece dolaşımın daha düzenli hale gelmesine yardımcı olmaktır.

Kupa Çekme Vücudun Hangi Bölgelerine Yapılır?

Kupa tedavisine ait bölgeler vücutta bulunan enerji kanalları boyunca yer alır. Çoğunlukla iki omuz arasına, sırta, başın arka tarafına ya da vücutta ağrı veya bir rahatsızlık bulunan organa yakın noktalara uygulanır.

Kupa terapisi çeşitleri nelerdir?

 1. Hacamat (ıslak kupa tedavisi): Hacamat noktaları neşterle çizilir ve vakum aracılığıyla kan alınır.
 2. Kuru sabit: Kupa tek pozisyonda kanamasız vakum yapar.
 3. Hareketli kupa: Vücut üzerinde kupa kaydırılır.
 4. Moksibüsyon: Kurutulmuş bitkilerin yakılması ile uygulanır.
 5. Akupunktur ile kupa tedavisi uygulanır.
 6. İlaçlar ile kupa tedavisi: Merhem ya da krem kullanılarak uygulanır.

Kimler Kupa Tedavisi Yapabilir?

Hacamat tedavisi bir çeşit küçük cerrahi müdahaledir. Tüm tedavi yöntemlerinde olduğu gibi, hangi kişilerde ve rahatsızlıklarda, nasıl uygulanacağı doktor tarafından belirlenmelidir.

Kupa Tedavisi Hangi Hastalıklara Uygulanır?

 • Bağışıklık sistemini güçlendirmede
 • Ağrı tedavisinde
 • Kronik yorgunluk tedavisinde
 • Kısırlık tedavisinde
 • Prostat ve cinsel sorunlarda
 • Hormonal bozukluklarda
 • Yumurtalık hastalıklarında
 • Obezite tedavisinde
 • Toksinlerden arınmada
 • Baş ağrısı ve migren tedavisinde
 • Yüksek tansiyon ve şeker hastalığında
 • Ayak burkulmasında ve morarmaya karşı
 • Kas-iskelet sistemi hastalıklarında (romatizma, osteoartrit)
 • Dolaşım bozukluğu ve varis tedavisinde
 • Sindirim sistemi rahatsızlıklarında
 • Solunum sistemi rahatsızlıklarında
 • Sinir sistemi rahatsızlıklarında

Kupa Tedavisinin faydaları nelerdir?

Bilinen en eski tedavi yöntemlerinden biri olan kupa tedavisi, çeşitli hastalıkların iyileştirilmesinde kullanılabilmektedir. Tansiyon yüksekliği, dolaşım bozuklukları, kireçlenmeler, çeşitli vücut sistemlerinin dengelenmesi, genel vücut ve organ temizlenmesi, baş ağrısı, baş dönmesi gibi birçok rahatsızlıkların tedavilerine katkı sağlamaktadır.

Kupa Çekmenin yan etkileri var mı?

Uzman hekimler tarafından bakanlık onaylı yerlerde uygulanması gereken kupa çekme tedavisinin, doğru şartlarda uygulandığında önemli bir yan etkisi oluşmaz. Bilinçsizce ve yanlış şekilde yapılan uygulamalarda ise damar yırtılması, enfeksiyon ve cilt yanıkları gibi istenmeyen sonuçlar yaşanabilmektedir.

Kupa terapisi güvenli midir?

Kupa tedavisi Sağlık Bakanlığı onaylı bilimsel kanıtlara dayalı bir Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp uygulamasıdır. Uzman hekimler tarafından ve bakanlık onaylı kurumlarda, hastaya ve hastalığa özel derinlemesine yapılan değerlendirme ile uygulandığı takdirde güvenli bir tedavidir.

Kupa tedavisi hangi durumlarda uygulanmaz?

 • Tromboz hastalığı ve pıhtıya rahatsızlığı olanlarda
 • Vücudun herhangi bir yerinde aktif kanaması olanlarda
 • Henüz kapanmamış yarası veya ameliyat yeri olanlarda
 • Dekompanse kalp hastalığı olanlarda
 • Varisli bölgelerde
 • Riskli gebeliklerde (riskli olmayan gebeliklerde de dikkatli ve uzman takibinde uygulanmalıdır)

Dünyada Kupa Tedavisi

Modern tıp tarafından da desteklenen kupa tedavisine duyulan akademik ilgi son yıllarda hızla artmıştır. Günümüzde sertifikalı uzman doktorlar tarafından, klinik ortamlarda gerçekleştirilen kupa tedavisiyle olumlu sonuçlar alınmaktadır. Son yıllarda başta Batı dünyası olmak üzere birçok coğrafyada hak ettiği ilgiyi yeniden kazanan kupa tedavisi geleneksel tıbbın günümüze ulaştırdığı en önemli yöntemlerden biridir.

Kupa Tedavisinin Tarihi

Kupa tedavisi dünya genelinde birçok kültürde ve yaygın bir biçimde beş bin yıldan fazla zamandır uygulanmaktadır. İlk olarak Asurlular tarafından M.Ö. 3500 yıllarında hayvan boynuzları ve bambular kullanılarak kupa tedavisi uygulanmıştır.

Kupa tedavisine ait bilinen en eski yazılı belge Ubi Plethore Ibi Evacua isimli, M.Ö. 3300 yılında antik Makedonya’daki uygulamaları anlatan eserdir. Mısır’da M.Ö. 1550’de Ebers Papirus’da kupa tedavisinden bahsedilmiştir. Herodotus (M.Ö. 484‐ 425) Mısırlı hekimlerin kuru ve yaş kupa tedavisi uyguladıklarını bildirmiştir. Hipokrat ve Galen de, Babil ve Asur ve imparatorluklarında, Çin’de akupunktur ile birleştirilerek uygulanan kupa tedavisini kullanmıştır.

Ibn-i Sina, El Kanun fit Tıp isimli eserinde Hacamat uygulamasından bahsetmiş ve bu kıymetli eserden Avrupa Üniversitelerinde son yüzyıla kadar faydalanılmıştır. Günümüzde ise özellikle Kuzey Avrupa, Amerika, Avustralya, Hindistan, Afrika, Uzak Doğu ve Orta Doğu ülkelerinde kupa tedavisi uygulanmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Kupa terapisinin felsefesi bilim tarafından desteklenmekte midir?

Bilimsel açıdan kupa terapisinin etki mekanizmasıyla ilgili iki yaklaşım bulunmaktadır.

Geleneksel Çin tıbbına göre kupa terapisi Ying ve Yang’ı dengelemekte ve chi akışını denetlemektedir.

Batı tıbbına göre kupa terapisinin ortaya çıkardığı fiziksel basınç, sinirleri ve endokrin (hormonal) tepkileri tetiklemektedir. Bu durumlar belli bölgelerde ve sistematik olarak gerçekleşmektedir.

Kupa terapisi ağrıyı azaltır mı?

Kupa tedavisinden ağrıyı azaltma ve yok etme ile ilgili olarak, başarılı ve güvenli bir şekilde faydalanılmaktadır.

Kupa terapisi bağışıklık sistemini aktive edip destekler mi?

Hacamat tedavisi ile bağ dokudaki toksik yük hafifletilir, lenfatik sisteme destek sağlanır ve kanda yer alan patogenetik ajanlar yok edilerek bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olunur.

Kupa terapisi hipertansiyona (yüksek tansiyona) etkisi var mı?

Kupa tedavisinin rahatlatıcı ve dolaşımı dengeleyici etkisi nedeniyle yüksek tansiyona olumlu etki ettiği düşünülmektedir.

Cilt hastalıklarına yararı var mı?

Cilt sorunlarıyla ile ilgili olarak kupa tedavisinden destek alınabilmektedir. Ancak hangi durumlarda iyi gelip, hangi durumlarda zararlı dahi olabileceğine uzman doktor tarafından karar verilmelidir.

Mide ülserine veya kabızlığa yardımcı olur mu?

İran’dan yapılan bir araştırmada fonksiyonel kabızlığı olan 120 çocuk iki gruba ayrılıp, 12 hafta takip edilmiştir. Bir grupta karnın ön kısmına kuru kupa tedavisi, diğer grupta standart laksatifler kullanılmıştır. Sonuç olarak her iki tedavinin de aynı sonucu sağlayabildiği raporlanmıştır. Diğer bir çalışmada ise kabızlığa karşı hareketli kupa tedavisinin olumlu sonuçları olduğu ortaya çıkmıştır.

Kupa tedavisi öncesi ve sonrası nelere dikkat edilmeli?

Uygulama mutlaka uzman hekim tarafından, klinik ortamda hijyenik şartlarda yapılmalıdır. Yemeklerden sonra mezenterik arter dolaşımının artması ile cilde giden kan akımının da azalabilmesi nedeniyle hacamatın tok karna uygulanmaması önerilmektedir. Uygulama öncesi ve sonrası bir iki gün süreyle protein yönünden fakir bir beslenme tavsiye edilir. Uygulama sonrası 24 saat süreyle banyo yapılmaması önerilmektedir.

Bardak çekmek ağrılı bir uygulama mı?

Çeşitli ağrıların tedavisi için faydalanılan kupa tedavisi sırasında, doğru şekilde uygulandığı takdirde herhangi bir acı ya da ağrı hissedilmemektedir.

Kupa Bardak çekme kaç dakika yapılmalı?

Uygulanacak olan bölgeye ve amacına göre değişmekle birlikte kupa çekme seansları genellikle ortalama 30 dakika kadar sürmektedir.

Kupa çekme kaç günde bir yapılır?

Herhangi bir hastalıktan dolayı ya da sadece sağlıklı kalmak amacıyla uygulanabilen kupa çekme tedavisinin süresi ve sıklığına hekim tarafından karar verilebilmektedir. Sadece sağlığı koruma amacıyla uygulandığında yılda 1 ya da 2 kez yapılması yeterli olabilmektedir.

Tamamlayıcı tıp ne demek?

Sağlık bakanlığınca yapılan tanıma göre “Geleneksel ve tamamlayıcı tıp” fiziksel ve ruhsal hastalıklardan korunma, bunlara tanı koyma, iyileştirme veya tedavi etmenin yanında sağlığın iyi sürdürülmesinde de kullanılan, farklı kültürlere özgü teori, inanç ve tecrübelere dayalı, izahı yapılabilen veya yapılamayan bilgi, beceri ve uygulamaların bütünüdür. Batı tıbbını destekleyici ve tamamlayıcı yöntemlerdir.

Usulsüz ve bilgisizce yapılan uygulamaların önüne geçmek amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından 27 Ekim 2014 tarihinde bu yöntemlerle ilgili yönetmelik resmi gazetede yayınlanmıştır. Bu yönetmeliğe göre bakanlık tarafından yalnızca hekimlere ve sadece kendi alanında uygulama yapmak üzere diş hekimlerine yetki verilmiştir.

Hekimler ve diş hekimleri (sadece kendi alanlarında) her bir kurs için belirlenen süre ve düzenlenen eğitim programları ile alacakları eğitimlerle sertifika almaları halinde bu tedavi yöntemlerini uygulayabileceklerdir.

Geleneksel ve tamamlayıcı tıp yöntemlerinden herhangi birini uygulayacak olan bir merkezde bakanlık tarafından verilmiş izin belgesinin olup olmadığına ve tedaviyi yapan kişinin Fitoterapi sertifikalı bir doktor olduğuna dikkat edilmelidir.

Getat nedir?

GETAT’ın açılımı “Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları”dır. Sağlık Bakanlığınca yayınlanan yönetmeliğe göre ülkemizde sadece bakanlık onaylı yerlerde ve bu konuda eğitim belgesi olan hekimlerce bu gerçekleştirilebilirler. Bu yönetmelik kapsamında hekimlere eğitimi verilmeye başlanan GETAT alanları aşağıdaki gibidir.

 • Fitoterapi (Bitkilerle Tedavi)
 • Akupunktur
 • Kupa Terapi
 • Sülük Tedavisi
 • Hipnoz
 • Ozon Terapi
 • Mezoterapi
 • Apiterapi
 • Proloterapi
 • Osteopati
 • Refleksoloji
 • Homeopati
 • Kayropraktik
 • Larva Uygulaması
 • Müzik Terapi

İçindekiler

İçeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır. Web sitemizde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.