Basur

Tedavide kalıcı şifaya ulaşmak, ancak hastalıkların kaynağını ortadan kaldırmakla mümkündür. RTM, hastalıkları “kaynak-neden-sonuç” ilişkisi içinde değerlendirir ve “kaynağı” ortadan kaldırmayı planlayarak tedavi sürecinde kalıcı şifayı hedefler.
Tedavi edilmediği takdirde kişinin yaşam kalitesini oldukça düşüren ve acı verebilen bir hastalık olan Basur diğer adıyla Hemoroid hastalığı, toplumun yaklaşık dörtte birinde görülebilmektedir.

RTM sisteminde hemoroid hastalığına yaklaşım modern ve diğer tıp ekollerinden oldukça farklıdır. RTM sisteminde hedef; direkt olarak hemoroidi ortadan kaldıracak işlemleri yapmak değildir. Bireye özgü hemoroide sebep olan nedenlerin ortaya konup, hastalığın kaynak kısmını tespit etmektir. Tedavide ise hemoroidin kaynak kısmı ortadan kaldırılarak sorun olan bölgedeki kan dolaşımının ve buradaki damar yapısının normalleşmesi hedeflenmektedir.

Kısaca Hemoroid hastalığına bakalım…

Basur Nedir?

Basur, yani tıbbi adıyla Hemoroid anüsün en alt kısmında ve anal kanalın bitiminde yer alan damarların genişlemesi ile oluşur. Buradaki kan damarlarının duvarları fazlaca gerilerek genişlediğinde, damarlar daha da şişip tahriş olarak bazen makatın dışına taşabilirler.

İç Hemoroid

Anüs ve rektumun iç ve derin kısımlarında meydana gelen iç hemoroid, internal hemoroid olarak da anılır. Genellikle gözle görülemeyecek derinlikte ve sinirlerin yoğun olmadığı bölgede yer aldıklarından çoğu kez varlıkları hissedilmeyebilir. Özellikle dışkılama sırasında görülen ağrısız kanamalar iç hemoroidin en önemli belirtisidir. Dışkılama esnasında dokuların dışarı çıkabilmesi mümkündür ve bu durum ağrı ve acıya sebep olabilir.

Dış Hemoroid

Eksternal yani dış hemoroid, anüsün dış çevresinde yer alır ve gözle de görülebilir. Bu bölgede sinirlerin yoğun olmasından dolayı, ağrılı bir hemoroid türüdür.

Hemoroid Tromboz

Makatın etrafındaki derinin altında bulunan dış hemoroidal damarlardaki kan akışının bozulması durumunda, kan birikimi ve damarların tıkanması sonucunda pıhtı oluşumu gerçekleşebilir. Oldukça ağrılı olan bu durum, Anal Tromboz olarak da bilinir.

Hemoroid Neden Olur?

Hemoroid yani basur hastalığının çok farklı nedenleri olabilir. Uzun süreli ishal veya kabızlık, ıkınma, uzun süre tuvalette oturma gibi nedenlerle bölgesel kan akışı etkilenir ve basınç artar, bu da damarların şişmesine büyümesine neden olur.

Hemoroid hastalığının şiddetini neler artırır?

 • Yaş alma
 • Uzun süren ishal ya da kabızlık
 • Gebelik
 • Kalıtsal nedenler
 • Dışkılamayı kolaylaştıran laksatif ve lavman gibi ilaçları sık kullanmak
 • Sık ve uzun süre ıkınmak
 • Tuvalette uzun süre oturmak
 • Ağırlık kaldırmak
 • Fazlaca baharat, acı, alkol gibi belirtileri artıran maddeler tüketmek
 • Zorlayıcı egzersizler

Basur’un Belirtileri Nelerdir?

Anüs etrafında veya yakınında oluşan şiddetli kaşıntı, ağrı ve rahatsızlık hissi ile, yumru ya da şişlik oluşması, dışkıda kan görülmesi ilk fark edilen belirtiler arasındadır.

İç Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

İç hemoroidin sinirlerin yoğun olmadığı bölgede olması nedeniyle ağrı hissedilmeyebilir. Derinde yer aldığından gözle de görülmez. Ancak dışkıda kan görülebilir ve bazen beraberinde dışarıya doku da çıktığında ağrı yaşanabilir.

Dış Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

Makatta kanama, kaşıntı ve ağrı ile beraber, makat çevresinde morumsu mavi renkte yumrular görülebilmektedir. Oturur pozisyondayken şikâyetler ve ağrı daha şiddetli hale gelir.

Hemoroid Tanısı Nasıl Konulur?

Öncelikle hastanın öyküsü dinlenir, belirtiler değerlendirilir ve fiziki muayenesi yapılır. Dış hemoroid gözle de görülebildiğinden tanısı kolayca konulabilir. İç hemoroid tanısı koyabilmek için anal kanal ve rektumun muayenesi veya kolonoskopi gibi tetkikler yapılması gerekebilmektedir.

Hemoroid Evreleri Nelerdir?

 1. Evre: Kanama görülse dahi anal kanaldan dışarı sarkma olmaz.
 2. Evre: Ikınma ya da dışkılama ile anal kanaldan dışarı sarkma olsa da kendiliğinden önceki pozisyonuna çekilir.
 3. Evre: Ikınmayla veya kendiliğinden dışarı sarkar ve eski pozisyonuna getirmek için mutlaka parmak yardımı gerekir.
 4. Evre: Kronik olarak sarkık durumdadır ve elle eski pozisyonuna gelmez.

RTM Sisteminde Hemoroid Hastalığına Yaklaşımı

RTM Sisteminde Hemoroid Hastalığının Nedeni

Bedenimiz iç ve dış etmenlere karşı sürekli bir denge içindedir. Bu denge ile yaşam gelişerek devam eder. RTM Sistemi kendine has teşhis ve tedavi protokolleri içermektedir. RTM Sisteminde hastalıklar; iç ve dış olumsuz şartlara karşı yaşamın devam ettirilebilmesi için bedende oluşturulan yeni denge veya yeni ayar noktaları olarak görülmektedir.

Bedende yeni ayarların devreye girmesine neden olan Hastalık Triadı denilen kaynak modeli vardır. Bedende Kirlenme, Sistem Bozuklukları ve DNA’da kod değişikliğinin (Epigenetik) olduğu bu üçlü yapı hemoroid hastalığında şöyle işlemektedir;

Bedende Kirlenme;

özellikle gıdalar vasıtasıyla maruz kaldığımız çevresel toksinler veya hücresel düzeyde devam eden metabolik faaliyetlerin artması sonucunda oluşan toksik yük artışı sindirim siteminin değişik bölümlerindeki süreçleri aksatır. Toksik yüklerin hücresel düzeyden atılmak için detoks organlarına (Karaciğer, Böbrek, Akciğer ve Deri) götürülmesi dolaşım sistemi marifetiyle olmaktadır.

Sindirim sitemindeki aksaklık sistemin hangi bölümünde ise o bölüm ile ilgili sorunlar yaşanmaya başlar. Hemoroidde kalın bağırsaktaki toksik yükün artışı bu bölgede kanın viskozitesini artırır ve dolaşımı bozulur, zamanla bu bölgenin damar yapısında bozulmalar başlar.

Sistemlerde Bozulma;

Kalın bağırsak sindirim sisteminin ve karaciğer bağırsak detoks sisteminin son işlem organıdır. Gerek mikrobiyotanın bozulması gerekse toksik yük artışı kalın bağırsaktaki günlük döngünün ve işlevlerin aksamasına neden olur. Sindirim sistemindeki döngülerin değişmesi nedeniyle kabızlık meydana gelecektir.

Sert ve katı feçes gaytanın istemli dışarı atılmasını sağlayan sfinkter dediğimiz özel yapılara zarar vermeye başlayacaktır. Bu sfinkter yapısına yastıklık yapan hemoroidal venler ise bu yapıyı korumak maksadıyla büyümeye başlayacaktır.

Ya da genetik alt yapı itibariyle bireyde eğer toplardamar yapısında bozulmaya yatkınlık var ise sindirim sistemindeki kabızlık gibi durumlardan daha fazla etkilenir hale gelecektir. Bu durum kalın bağırsağın sorun olan bölgesinde yeni damar yapılanmalarının oluşturulmasına neden olmaktadır.

Bedenin Kirlenmesi ve Sindirim Sistemindeki Bozulmalar neticesinde beden yeni kurguları devreye sokacaktır. Korunması zorunlu olan yapıları korumak maksadıyla ya da yeni süreçlerde hayatiyeti devam ettirebilmek için yeni genetik bilgi formları devreye girer (Epigenetik değişiklik). Bilgi formundaki bu değişiklik neticesinde kalın bağırsağın sonlandığı bölgelerde dolaşım yapısının değiştirilmesi ile hayatiyetin devamını sağlanacaktır. Bedenin bu yeni ayar noktası kişinin kalın bağırsağının son kısmında hemoroid olarak görülecektir.

RTM Sisteminde Hemoroid Hastalığının Tedavisi

RTM Sisteminde amaç direkt olarak kabızlığı gidermek değil yukarıda bahsettiğimiz hemoroide neden olan Hastalık Traidını ortadan kaldırılmaktır. RTM Sisteminde buna Tedavi Triadı denmektedir.

Tedavi Triadı; bedende normal denge durumuna dönüş için detoks sürecinin başlatılması, aksayan sistemlerdeki dengesizliğin giderilmesi ve DNA’daki epigenetik değişikliklerin tersine döndürülmesi süreçlerini kapsar. Bu süreç tamamen kişiye özgü planlanmaktadır.
Tedavi triadının ana omurgası RTM Fitoterapötikleridir. Fitoterapi protokolü, kişiden alınan ayrıntılı anamnez, laboratuar ve görüntüleme bulguları ile RTM kliniklerine özgü yapılan ölçümler değerlendirilerek belirlenmektedir.

RTM Fitoterapi protokolü ile kaynak kısmını oluşturan hastalık traidı geri çekilerek tedavi edilmektedir. Bitkilerin tohum kısımları ile bedenin bilgilendirilmesi sağlanarak yeni ayar sabitlerini belirleyen DNA’daki epigenetik değişikliklerin normale döndürülmesi hedeflenir. Bu bilginin normalleşmesi sürecine bedenin de uyum sağlaması için bitkilerin yapraksı kısımları kullanılarak, bedende detoks faaliyetlerinin hızlanması ve sistemlerin düzenlenmesi ile tedavi triadı devreye sokulur. Zaten hastalık triadını geri çektiğinizde beden kendiliğinden norm formuna geçecektir.

Hem bedeni desteklemek hem de tedavi sürecini hızlandırmak maksadıyla RTM fitoterapötiklerine ek olarak Ozon, Hacamat, Akupunktur, Manyetik alan tedavisi gibi 25’e yakın geleneksel tıp yöntemi hastanın ihtiyacına göre planlanmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Hemoroidden korunmanın yolları nelerdir?

Hemoroidden korunmak için öncelikle düzenli ve sağlıklı beslenmek gerekir. Yüksek lifli gıdalara, meyve ve sebzelere ağırlık vermek önemlidir. Bol su içmek ve kafeinli, gazlı içecekleri kısıtlamak yararlıdır. Acı, baharat, alkol, turşu gibi tahriş edici unsurlardan uzak durmak gerekir. Düzenli tuvalet alışkanlığı oluşturmak ve tuvalette gereğinden fazla oturmamak da basurdan korunmakta önemli rol oynar.

Dış basur memesi kendiliğinden geçer mi?

Başlangıç seviyesindeki hafif vakalarda, hayat ve beslenme tarzında yapılan olumlu değişiklikler hemoroidin kendiliğinden geçmesini sağlayabilir.

Mayasıl nedir?

Hemoroid halk arasında mayasıl ya da basur olarak adlandırılır.

Hemoroidde tek çare ameliyat mı?

Hemoroid tedavisi için ilk çare ameliyat değildir. Diğer yöntemlerle çözülemeyecek olan, çok ileri derecedeki, aşırı ağrılı ve kanamalı vakalarda bazen ameliyat gerekebilmektedir.

Hemoroid bitkisel tedavi ile de geçer mi?

Hemoroid tedavisinde etkili olan bitkisel ve doğal çözümler mevcuttur. Ancak şiddetli ağrı ve kanamalı vakalarda mutlaka bir hekime başvurmak gereklidir.

Hemoroidde longo yöntemi nedir?

Longo, hemoroid ameliyatında kullanılan etkili bir yöntemdir. Longostapleri denilen, hastaya özel tek kullanımlık, otomatik olarak kesip dikme yapabilen bir aletle uygulanır.

Sıcak su basura iyi gelir mi?

Basur ağrısına iyi gelen doğal çözümlerden biri de sıcak su banyosudur. Yeterli genişlikteki bir kaba sıcak su doldurularak içine oturulabilir.

Acı yemek hemoroid yapar mı?

Acılı yemekler direkt olarak basura neden olmaz. Ancak, mevcut basurun daha fazla hissedilmesine yol açar. Bunun sebebi ise acıya neden olan kimyasalların basuru oluşturan şiş ve çatlamış damarları tahriş edip yakmasıdır.

Hemoroidden koruyan beslenme nasıl olmalı?

Hemoroidden korunmak için diyetinizde bol lifli gıdalar bulunmalıdır. Balık, sebze, meyve ve zeytinyağı tüketmek önerilir. Ayrıca bol sıvı alınması da önemlidir. Bununla birlikte, bol baharatlı, acılı ve ağır yemeklerden, gazlı içeceklerden kaçınılmalıdır.

Hemoroid başka hastalıkla karıştırılabilir mi?

Anal fissür adlı çatlaklar ve fistül, siğil ve kıl dönmesi, gibi makat ve çevresinde görülen bazı hastalıklar, ayrıca kalın bağırsak kanseri belirtileri hemoroid hastalığı ile karıştırılabilir. Doktor tarafından yapılacak olan özenli muayene ve tetkikler ile ayırt edici tanı konulması mümkündür.

Kadınlarda basur neden olur?

Basur erkeklerde ve kadınlarda aynı oranda görülür. Ancak kadınlar gebe kaldıklarında sıklıkla hemoroid rahatsızlığı geçirebilirler.

Hemoroidi tetikleyen yiyecekler nelerdir?

Özellikle fazla baharatlı ve acılı yiyecekler, hazır gıdalar ve konserveler, turşu gibi asitli gıdalar, fazla kafeinli ve gazlı içecekler hemoroidi tetikler.

Kantaron hemoroide iyi gelir mi?

Kantaron bitkisinin damarları büzerek kanamayı durdurmada etkili olduğu bildirilmiştir. Bu anlamda basur için de olumlu etkisi olabilir.

Hemoroid hastalığı tedavi edilmezse ne olur?

Hemoroid hastalığı tedavi edilmediğinde ilerler ve tablo ağırlaşabilir. Ağrı ve kanama şikâyetlerinde artış olur. Bu da kansızlığa yol açabilir. Ayrıca ihmal edilen basur hastalığında Akut Tromboze Hemoroid (boğulma) denilen şiddetli ağrılı şişlik durumu gelişebilir.

Hamilelik basuru tetikler mi?

Hamilelikte bebeğin büyümesi ile birlikte rahmin karın içinde kapladığı alan artar, bacaklardan gelen toplardamarlar kan dolaşımını yavaşlatır ve kanın göllenmesine neden olur. Özellikle 3. aydan sonra artarak devam eden bu etki yüzeysel damarların şişmesiyle varis ve hemoroid hastalığına yol açar. Ayrıca hamilelerde sıkça görülen kabızlık ve yeme düzeninin değişmesi de basur oluşmasını tetikler.

Basur ameliyatı nasıl yapılır?

Cerrahi yöntem uygulanmadan önce, hastanın bağırsaklarının tamamen boşaltılması sağlanır. Lokal anestezi uygulandıktan sonra basur memesi kesilerek alınır ve yeri dikişle kapatılarak makat ağzı eski hizasına getirilir. Gereğinde tampon da kullanılabilir.

Lazerle hemoroid tedavisi nasıl yapılır?

Makat derisinde açılan küçük bir kesi üzerinden lazer ışıklarıyla basur yok edilerek kan dolaşımından tamamen kopması sağlanır. Cildine zarar vermeden uygulandığı için iyileşme süreci hızlı olur.

LHP Lazer yönteminde, lazer sondası basur memesinin merkezine yerleştirilerek, içten büzüşmesi sağlanır ve hemoroid yavaş yavaş geriler.

Basur kansere çevirir mi?

Basur hastalığı kansere dönüşen bir hastalık değildir. Belirtilerin kanserle karışmaması için ise dikkatli muayene ve tetkikler uygulanmalıdır.

İçindekiler

İçeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır. Web sitemizde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.